środa, 18 kwietnia 2012

KONFERENCJA W KTÓREJ UCZESTNICZYŁA NASZA KOLEŻANKA LILIA KARCZEWSKA



W dniach 30 i 31 marca 2012 roku członkini Koła Naukowego Pedagogów Lilia Karczewska wzięła udział w Studenckiej Konferencji Naukowej „Nowe wyzwania stojące przed pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną „w epoce gender”. Ujęcie problemu z perspektywy dziecka i wychowawcy”. Organizatorem Konferencji była Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Jana Benedykta Solfy z siedzibą w Żarach.
Celem tej Konferencji była przede wszystkim diagnoza problematyki nowych wyzwań dla pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki genderowej. Organizatorzy konferencji poruszyli, takie tematy jak: stereotypy płci kulturowej obecne w edukacji szkolnej i przedszkolnej, problemy, szanse i zagrożenia stojące przed dziećmi z dysfunkcjami rozwojowymi w trakcie edukacji szkolnej i przedszkolnej; rola wychowania przez sztukę w dobie Internetu oraz obecność kultury masowej w szkole.
Konferencja zgromadziła studentów z całego kraju. Obecni byli przedstawicieli uczelni nie tylko z województwa lubuskiego, ale również z Poznania, Krakowa, Kielc, Olsztyna, Jarosławia i wielu innych miast. Poruszana tematyka wywołała ożywioną dyskusję po zakończeniu odczytów.
Referat Lilii Karczewskiej pt.  „Rola komiksów w inicjacjach czytelniczych uczniów” – wywołał wiele pytań i komentarzy. Uczestników konferencji zainteresowała idea wykorzystywania komiksu w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W trakcie dyskusji poruszano takie tematy jak wykorzystywanie komiksu nie tylko w inicjacjach czytelniczych dzieci, ale również w nauce pisania oraz w pracy wychowawczej (na przykład podczas zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy zajęć profilaktycznych).
W końcowej części konferencji uczestnicy mieli możliwość podzielenia się własnymi refleksjami dotyczącymi poruszonych tematów oraz przebiegu konferencji. Padło stwierdzenie, że konferencje tego typu są bardzo potrzebne, bowiem podczas takich spotkań studenci mają możliwość wymiany swoich poglądów, mogą zaprezentować na szerszym forum wyniki swoich badań i dociekań naukowych, oraz nabrać doświadczenia.
Organizatorzy konferencji zadbali również o program kulturalny dla uczestników konferencji. Najbardziej ciekawą jego częścią był spacer po ciekawych zakątkach Żar i możliwość zapoznania się z dziejami miasta. Przewodnikiem wycieczki był dr Tomasz Fezki, prawdziwy znawca przeszłości tego pięknego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz