środa, 30 listopada 2011

INFORMACJA DLA JADĄCYCH DO ZAKŁADU POPRAWCZEGO W BARCZEWIE!

W BARCZEWIE MAMY BYĆ 03.12.2011r. o godz. 1600.

Wszyscy spotykamy się na dużej przerwie w sali NASZEJ KATEDRY.

Musimy dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Do zobaczenia w sobotę!  :-)

E.Pawluć

wtorek, 29 listopada 2011

WYJAZD DO ZAKŁADU POPRAWCZEGO W BARCZEWIE

Dnia: 03.12.11r. Jedziemy odwiedzić wychowanków Zakładu Poprawczego w Barczewie. Celem naszej wizyty będzie organizacja Andrzejek dla wychowanków.

Będziemy mieli przyjemność po raz drugi gościć w Barczewie, tylko teraz okazja jest inna aniżeli za pierwszym razem, ponieważ wizyta w sobotę będzie wiązała się ze świętem Andrzejkowym. Pani Dyrektor Irena Mysakowska wyraziła chęć współpracy z nami już na pierwszym spotkaniu, które odbyło się w czerwcu bieżącego roku. Było to podczas „Dni Rodziny” organizowanych dla wychowanków Zakładu Poprawczego, oraz ich rodzin. Na to święto zaproszono również nas - studentów.
Pierwszy wyjazd był dla nas przyszłych pedagogów resocjalizacyjnych cenną lekcją, z której zaczerpnęliśmy wiele nowej wiedzy i informacji. Wizyta w Zakładzie Poprawczym otworzyła nam oczy nie tylko na problemy, z jakimi boryka się młodzież. Zrozumieliśmy, że wychowankowie zakładu to tak naprawdę świetni¸ a niejednokrotnie i mądrzy chłopcy, którzy niestety ale gdzieś się pogubili na swojej drodze życiowej i poszli dalej nie tą którą powinni. Wielu z nich jest bardzo inteligentnych i wrażliwych. Nie było nam na początku łatwo zdobyć ich zaufania, ale przecież studiujemy resocjalizację  więc nauka nie idzie w las. Bardzo szybko znaleźliśmy wspólny język, co dało nam możliwość wspólnego poznania się. Dowiedzieliśmy się więcej o życiu i drogach jakimi szli chłopcy zanim trafili do Zakładu. Niektórzy z nich opowiedzieli nam o przyczynach ich negatywnych zachowań. Spędziliśmy wówczas bardzo miło czas, który był dla nas także praktyczną lekcją.
Mamy nadzieję że i w sobotę tak będzie. Faktem jest, że wielu z chłopców z którymi mieliśmy przyjemność spotkać się w czerwcu, już wróciło do swoich domów (oczywiście to świetna wiadomość), ale przecież są nowi wychowankowie, którzy miejmy nadzieję będą z naszej wizyty zadowoleni i chętnie będą uczestniczyć w spotkaniu z nami.

Chętnych zapraszamy do zdeklarowania się i potwierdzenia uczestnictwa.

Elżbieta Pawluć

czwartek, 24 listopada 2011

KONFERENCJA NAUKOWA cd.

KONFERENCJA NAUKOWA WIDZIANA OCZYMA STUDENTA


Wykład dr Agnieszki Górskiej, obok prof. dr hab. Czesław Kustra - oboje są współorganizatorami tej konferencji


Chciałabym podkreślić wagę problemów, które poruszane były na tej konferencji, ponieważ jak sam tytuł mówi „Człowiek w obliczu współczesnych zagrożeń Dziecko – Młodzież – Dorośli”, dotyczy całego społeczeństwa począwszy od dzieci, rodziców, nauczycieli, a kończąc na pracownikach różnych szczebli. Problem, który jest poruszony w tytule tak naprawdę powinien zainteresować „wszystkich”. Byłoby dobrze, aby efekty i dyskusje z tej konferencji dotarły do szerokiego kręgu dorosłych, młodzieży, a nawet  dzieci.
Problemów w współczesnym świecie jest wiele i każdy z nas spotyka się z nimi na co dzień, zarówno w pracy jak i w domu (nie tylko własnym). Nie powinniśmy zamykać oczu na problemy, które często akurat w tym momencie, nie dotyczą nas, ponieważ nie wiemy kiedy zaczną nas bezpośrednio dotyczyć. A może właśnie dotyczą tylko my tego jeszcze nie zauważyliśmy, bo o własnych problemach dowiadujemy się na końcu?. Na konferencji było poruszanych wiele problemów począwszy od uzależnień różnego rodzaju np.: erotycznych aż po uzależnienia młodzieży i dzieci (narkotyki, alkohol, dopalacze, internet). Na przykład o teorii i praktyce w terapii uzależnień młodzieży mówił dr Jacek Szczepkowski (UMK w Toruniu), natomiast o zjawisku takim jak „Big Sister, swingersi, seksturystyka – kontrowersyjne praktyki seksualne” referowała mgr Elżbieta Mudrak (WSIiE TWP, Olsztyn),  o problemie samobójstw dała wykład dr Krystyna Kuberska - Przekwas (WSIiE TWP, Olsztyn). Jak widać repertuar był naprawdę szeroki, a i referujących było naprawdę dużo i nie sposób ich wszystkich wymienić.
Ważne jest sięganie po różne informacje, które np. można było uzyskać na naszej konferencji. Bo wiedza to klucz, który otwiera bramę do naszego umysłu, nawet wtedy gdy nie mamy czasu, pozwoli nam na chwilę przystanąć i zobaczyć co dzieje się wokoło nas. Czy różne problemy nie są tylko wokoło nas? Czy nie ma ich w naszym domu?  Konferencja, o której pozwoliłam sobie napisać, naprawdę była takim kluczem no i jest źródłem informacji. Kto nie był na konferencji niebawem będzie mógł się zapoznać z tekstami referatów w formie papierowej publikacji, przez naszą uczelnię.





Sala zaczyna się zapełniać.
Wykład Pani dr Krystyny Kuberskiej - Przekwas






























Elżbieta Pawluć

GARŚĆ INFORMACJI NA TEMAT KONFERENCJI KTÓRA BYŁA NA NASZEJ UCZELNI

KONFERENCJA NAUKOWA WIDZIANA OCZYMA STUDENTA


Studentki podczas pracy.

Powszechny w opinii publicznej jest mit „belfra”, który jest wymagający, niedostępny i zadufany w sobie, oraz mit „studenta” - lesera i nieuka (studiują bo nie płacą i nie muszą pracować). Czy tak jest rzeczywiście?
Dnia 22.11.2011r. w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomi TWP odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Człowiek w obliczu współczesnych zagrożeń – Dziecko – Młodzież – Dorośli”. Nie mogę się powstrzymać od emocji, które towarzyszą mi od dnia konferencji, dlatego chciałabym podzielić się z wrażeniami. Wraz z moimi koleżankami (Anną Pawlak, Katarzyną Olszańską i Joanną Rosztajn) wzięłyśmy udział w organizacji wspomnianej konferencji. Była to dla nas wielka rzecz pomagać naszym wykładowcom.
Cieszę się, bo przynajmniej dla samych siebie mogłyśmy obalić po raz kolejny mit „belfra”, który jest wymagający, niedostępny i zadufany w sobie, oraz mit  „studenta”, który w oczach większości społeczeństwa to leser i nieuk. My wiemy, że tak nie jest, ale wielu ludzi musi się o tym przekonać. Relacjonuje więc przede wszystkim dla tzw. „zwykłego Kowalskiego”, ale i przyszłych i obecnych  studentów, profesorów, wykładowców. Chce się podzielić refleksją, że  studiowanie to nie tylko nauka na wykładach, ale również przez wspólne działania z wykładowcami (np. niedawno pisałam o naszym projekcie „Ostróda też ma cuda”, który realizowaliśmy z profesorem S. Czachorowskim), to daje nam wspólne poznanie i naukę (buduje nowe kompetencje), oraz poznanie się i zmianę myślenia pod różnym kątem i w różnych aspektach. Relacje, które tworzą się pomiędzy dwiema stronami, pozostawią ślady i zaprocentują na kolejne lata.  
Elżbieta Pawluć

niedziela, 20 listopada 2011

Drugie spotkanie Koła Pedagogów 19-11-2011

Dnia 19-11-2011 o godz. 18:00 odbyło się drugie Nasze spotkanie.

Najważniejsze sprawy jakie tym razem omówiliśmy to:


1) Wyjazd na Andrzejki do Zakładu Poprawczego w Barczewie dnia 03-12-2011, na które zostaliśmy zaproszeni przez władze zakładu. W związku z tym ustalaliśmy dobór repertuaru z jakim pojedziemy (wróżby, lanie wosku, jedzenie pączka na sznurku, ustawianie butów... ), aby w pewnym stopniu poprzez zabawę z socjalizować przebywającą tam młodzież.
2) Ustalono, że zostanie wystosowane pismo - prośba do Samorządu Studenckiego o wsparcie finansowe i nie tylko dla naszego koła naukowego.

Poniżej następujące zadania do omówienia:

a) propozycja przeprowadzenia badań w Zakładzie Poprawczym w Barczewie, w związku z napisaniem artykułu,
b) zlokalizowanie gdzie i jakie w Polsce będą odbywały się konferencje organizowane przez koła pedagogów,
c) propozycje na zaproszenie sławnych osób na naszą uczelnię i zorganizowanie z nimi spotkań,
d) burza mózgów nad tematem w jaki sposób zachęcić naszych studentów do czynnej działalności na uczelni,
e) propozycja wigilii uczelnianej, wstępny termin 17-12-2011,
f) ustalanie następnych terminów spotkań koła.

Naszej koleżance Eli - wszystkiego najlepszego z okazji imienin !!! Sto lat zaśpiewałyśmy... :-))

Frekwencja na spotkaniu - 10 osób.

Notatkę sporządziła Ania Pawlak

Pierwsze spotkanie Koła

Spotkanie organizacyjne Koła Naukowego Pedagogów.

Spotkanie organizacyjne Koła pod przewodnictwem nowego opiekuna Pani dr Agnieszki Górskiej odbyło się dnia 29.10.2011r.

Został przygotowany plan działania Koła na rok akademicki 2011/2012:

- nawiązanie współpracy z Zakładem Poprawczym w Barczewie

- nawiązanie współpracy z Oddziałem Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Olsztynie

-przygotowanie Koncertu Profilaktycznego

Koło Naukowe wraz z Samorządem Studenckim pragną zapoczątkować nową tradycję Uczelni, a mianowicie Obchody Dnia Pedagoga, który będzie obchodzony corocznie.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 19 osób.

Wybrany został Zarząd Koła, w skład którego wchodzą:
Przewodniczący - Justyna Jant
Z-ca Przewodniczącego - Elżbieta Pawluć
Sekretarz - Katarzyna Olszańska Anna Pawlak


Sprawozdanie napisała:
Katarzyna Olszańska

STARTUJEMY!

Dziś startuje blog studentów Koła Naukowego Pedagogów - Wydziału Socjologii i Pedagogiki WSIiE TWP w Olsztynie.
 
Blog prowadzony jest dla każdego kogo interesuje działalność naukowa studentów i projekty w których będą brali udział.
 
Więcej informacji będzie można przeczytać w następnych postach. 
 
Mam nadzieję, że zainteresujemy Państwa, wszystkim co będziemy na blogu publikować.